jak nazwać firmę

10 inspirujących nazw firm, w których jedna literka czyni cuda [PRZYKŁADY]

Szukasz oryginalnej nazwy dla firmy? Zainspiruj się i zobacz fajne nazwy polskich firm, które powstały z „przekręcenia” jednej literki!

 

Przy tworzeniu nazwy dla firmy czasem te drobne, wydawałoby się: proste i banalne zabiegi słowotwórcze dają najlepsze rezultaty. Jednym z nich jest wykorzystanie powszechnie znanego słowa lub pojęcia, gdzie podmieniając zaledwie jedną literkę nadajemy słowu zupełnie nowy sens, nowe znaczenie. Prosta zamiana liter? Tylko pozornie! Jak wiemy z doświadczenia: wcale nie tak łatwo wykreować tego typu kreatywne nazwy. Aby to osiągnąć z pewnością warto podpatrzeć, przepraszam: zainspirować się markami, którym się to udało. Oto kilka fajnych przykładów nazw z polskiego rynku:

 

Manifaktura

Oryginalna nazwa salonu stylizacji paznokci. MANI to wyraźne nawiązanie do oferowanych usług manicure, a sama manufaktura wskazuje na element produkcji, wytwarzania, kreowania. A więc Manifaktura to symboliczna produkcja – tworzenie pięknych paznokci. Piękny naming!

 

Cavablanca

Efektowna nazwa kawiarni w wyjątkowy sposób oddziałująca na emocje. Już sama nazwa Casablanca ma w sobie egzotyczną moc – nie tylko za sprawą samego położenia marokańskiego miasta, ale chyba przede wszystkim dzięki kultowemu filmowi pod tym tytułem z Humphrey’em Bogartem oraz Ingrid Bergman. Jeden prosty trik, zamiana S na V, przenosi nas w równie magiczny świat gorącej, aromatycznej kawy. Jakby tego było mało, nazwa ma w sobie merytoryczne ziarenko – „blanca” to po hiszpańsku „biała”, a więc: Cavablanca – Kawa Biała! Pycha!

 

Czary Gary

Magiczna (dosłownie i w przenośni) nazwa dla restauracji. Nazwa roztacza przed nami wizję wyczarowania czegoś pysznego na talerzu, oczarowania naszych kubków smakowych, zachwycenia czarującym daniem. Mamy w niej emocje (czary: efekt WOW) i opisowy konkret (gary: kuchnia, jedzenie). Idealny przepis na smakowitą nazwę restauracji.

 

Rak’n’Roll

Odważny pomysł na nazwę dla fundacji niosącej pomoc ludziom z chorobą nowotworową. Odważny, bo wszelkiego rodzaju poważne choroby, zwłaszcza nowotworowe to delikatny temat, do którego należy podejść (także w nazwie) z odpowiednim wyczuciem. Czy Rak’n’Roll to robi? Naszym zdaniem tak! Nazwa fundacji przede wszystkim daje nadzieję na pełne pasji, czasem szalone życie, korzystanie ze wszystkich jego dobrodziejstw mimo choroby nowotworowej. Czerpanie z życia zawarte jest oczywiście w symbolice towarzyszącej muzyce i szerzej: kulturze rock’n’rolla. Ale w nazwie fundacji mamy coś więcej! Roll to po angielsku rozwałkowanie/rozwalcowanie czegoś, a więc Rak’n’Roll to wsparcie przy rozwałkowaniu, wgnieceniu w ziemię, wręcz wyrollowaniu raka.

 

Ale mnie sushi

Świeży pomysł na nazwę restauracji – sushi baru. W namingu tego typu miejsc przyjął się dość utarty schemat: orientalnie brzmiące słowo z dodatkiem „sushi”. Koniec ze schematami – tylko idąc inną, własną ścieżką można wyróżnić się na rynku! A gdyby tak samo słowo „sushi” ciekawie wkomponować w nazwę? Do tego odwołać się do emocji i dobrze znanego wszystkim pragnienia ugaszenia pragnienia? Proszę bardzo: Ale mnie sushi robi to ciekawie i z pomysłem. Nazwa zachęca nas do zaspokojenia pragnienia sushi. Itadakimasu (po japońsku: smacznego)!

Zapytaj o nazwę dla Twojej firmy

Ślubokręt

Sympatyczna nazwa dla firmy fotograficznej – oferującej usługi filmowania ślubów i wesel. Podczas gdy setki innych nazw z tej branży obracają się wokół pojęć „foto”, „wideo”, „studio” tutaj mamy do czynienia również z nazwą opisową, ale jakże inną od reszty. Urzeka jej bezpośredniość: Ślubokręt – ktoś, kto kręci śluby. Prosta, rzeczowa i pomysłowa nazwa dla firmy foto video.

 

Bar Pomorza

Jeszcze jeden pomysł na nazwę gastronomii. Bar Pomorza cumuje przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, nieopodal słynnego żaglowca, któremu zawdzięcza swoją nazwę – Daru Pomorza. Od razu rodzi się pytanie: czy wykorzystuje popularność tego statku? W pewnym sensie tak. Czy robi to w nieetyczny, niezgodny z prawem sposób? W naszej ocenie: nie. Oba statki, można powiedzieć, że funkcjonują w zupełnie odrębnych segmentach rynku, nie stanowią dla siebie jakiejkolwiek konkurencji. Dar Pomorza to statek do zwiedzania, obecnie: oddział muzeum, natomiast Bar Pomorza to bar rybny na kutrze. Poza tym warto wspomnieć, że nie każdy rozpoznaje markę Dar Pomorza – dla wielu nazwa restauracji Bar Pomorza ma charakter typowo opisowy – bar funkcjonujący na Pomorzu.
 
[Poznaj więcej ciekawych przepisów na nazwę restauracji]

 

Psiaradise

Psiara to potoczne określenie miłośniczki czworonogów. Paradise to ang. raj, kraina najwyższej szczęśliwości. W wyniku pożenienia jednego pojęcia z drugim powstał Psiaradise – nazwa salonu fryzjerskiego dla psów. Tego typu usługę raczej trudno adresować bezpośrednio do zainteresowanych czworonogów, stąd nie dziwi „psiara” na szyldzie. Nie dziwi, wręcz bawi i działa na wyobraźnię. Nazwa roztacza w świadomości odbiorcy obraz salonu groomerskiego, w którym pies będzie czuł się jak w raju. Co przełoży się także na pozytywne wrażenia tytułowej psiary.

 

Miasteczko Twinpigs

Filmowy pomysł na nazwę parku rozrywki. Inspirację dla powstania tej nazwy znajdziemy cofając się w czasie do początku lat 90-tych, gdy w telewizji sporą popularnością cieszył się serial Davida Lyncha „Miasteczko Twin Peaks”. Akcja serialu rozgrywała się we współczesnej amerykańskiej mieścinie na prowincji, natomiast nasze polskie Twinpigs (zlokalizowane w Żorach) stylizowane jest na miasteczko westernowe. Mamy więc tutaj pewien zgrzyt w kwestii dopasowania tła nazwy do ram czasowych, ale twórcom zapewne chodziło o oddanie samego klimatu Ameryki w nazwie, o zabawnej grze słów nie wspominając.

 

Dogtorek

Doktorek przez „k” nie zrobiłby na nikim szczególnego wrażenia, ale w takiej postaci: Dogtorek, jako nazwa przychodni weterynaryjnej, to już zupełnie inna historia… W większości tego typu placówek, jak rzep psiego ogona, czepia się szyldu słowo VET / WET w rozmaitych formach i mutacjach. I tu pies pogrzebany, ponieważ nazwa w takiej postaci nie wyróżnia się z tłumu, np. w wyszukiwarce. Tymczasem można lepiej, prościej i wciąż niezwykle czytelnie nawiązać do weterynaryjnego profilu działalności. Gabinet Dogtorek z Gdańska robi to w iście rasowy sposób.

 

Grobokop

Na koniec oryginalna, a zarazem dość kontrowersyjna propozycja na nazwę firmy oferującej usługi grabarskie. Ktoś powie: „Jaka znowu kontrowersyjna!? Zwykła nazwa opisowa!” Prawda, Grobokop to przecież firma kopiąca groby. Ale RoboCop (czyli Grobokop bez „G”) to również tytuł kilku filmów i seriali przedstawiających losy policjanta-cyborga. Czy taka cyberpunkowa nazwa komponuje się z klimatem właściwym usługom pogrzebowym? Jest na tyle oryginalna, że z pewnością kogoś zainspiruje w twórczym procesie tworzenia nazwy firmy.
 
[Przeczytaj więcej o Grobo-Kopie – skąd taka nazwa firmy usługowej]

 

Nadal zastanawiasz się nad fajną nazwą firmy? Wyślij wiadomość, a inspirujące propozycje nazw otrzymasz wkrótce na maila:

  Zapytaj o dobrą nazwę dla Twojej firmy ↴

   

  Serwis DobreImieFirmy.pl szanuje i chroni dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Użytkownik wysyłając wiadomość wyraża zgodę na przetwarzanie danych zawartych w formularzu kontaktowym w celu realizacji zapytania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Użytkownikowi przysługuje prawo wglądu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądanie zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma Konrad Buraczewski Kreacja Copywriting, NIP: 5881995800. Szczegóły w polityce prywatności.

   

  7 komentarzy

  1. Ciekawe zestawienie:) Bardzo lubię taką grę słów. Moim zdaniem, dzięki takiej nazwie można się łatwo wyróżnić i zostać zapamiętanym.

   1. Świetne pomysły. A jakiś pomysł na nazwę fundacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny?

  2. Ja szukam fajnej nazwy dla fundacji związanej z natura, naturalne zdrowe jedzenie, budownictwo naturalne ale tez senior i kultura można powiedzieć ze powrót na wieś

  3. Pozwolę sobie dorzucić jeszcze jeden przykład – nazwę sklepu z używaną odzieżą na śląsku “Szmatrix”

  Komentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *