Szukasz oryginalnej nazwy dla firmy? Zainspiruj się i zobacz fajne nazwy polskich firm, które powstały z „przekręcenia” jednej literki!
Przy tworzeniu nazwy dla firmy czasem te drobne, wydawałoby się: proste i banalne zabiegi słowotwórcze dają najlepsze rezultaty. Jednym z nich jest wykorzystanie powszechnie znanego słowa lub pojęcia, gdzie podmieniając zaledwie jedną literkę nadajemy słowu zupełnie nowy sens, nowe znaczenie. Prosta zamiana liter? Tylko pozornie! Jak wiemy z doświadczenia: wcale nie tak łatwo wykreować tego typu kreatywne nazwy. Aby to osiągnąć z pewnością warto podpatrzeć, przepraszam: zainspirować się markami, którym się to udało. Oto kilka fajnych przykładów nazw z polskiego rynku:
Manifaktura
Oryginalna nazwa salonu stylizacji paznokci. MANI to wyraźne nawiązanie do oferowanych usług manicure, a sama manufaktura wskazuje na element produkcji, wytwarzania, kreowania. A więc Manifaktura to symboliczna produkcja – tworzenie pięknych paznokci. Piękny naming!
Cavablanca
Efektowna nazwa kawiarni w wyjątkowy sposób oddziałująca na emocje. Już sama nazwa Casablanca ma w sobie egzotyczną moc – nie tylko za sprawą samego położenia marokańskiego miasta, ale chyba przede wszystkim dzięki kultowemu filmowi pod tym tytułem z Humphrey’em Bogartem oraz Ingrid Bergman. Jeden prosty trik, zamiana S na V, przenosi nas w równie magiczny świat gorącej, aromatycznej kawy. Jakby tego było mało, nazwa ma w sobie merytoryczne ziarenko – „blanca” to po hiszpańsku „biała”, a więc: Cavablanca – Kawa Biała! Pycha!
Czary Gary
Magiczna (dosłownie i w przenośni) nazwa dla restauracji. Nazwa roztacza przed nami wizję wyczarowania czegoś pysznego na talerzu, oczarowania naszych kubków smakowych, zachwycenia czarującym daniem. Mamy w niej emocje (czary: efekt WOW) i opisowy konkret (gary: kuchnia, jedzenie). Idealny przepis na smakowitą nazwę restauracji.
Rak’n’Roll
Odważny pomysł na nazwę dla fundacji niosącej pomoc ludziom z chorobą nowotworową. Odważny, bo wszelkiego rodzaju poważne choroby, zwłaszcza nowotworowe to delikatny temat, do którego należy podejść (także w nazwie) z odpowiednim wyczuciem. Czy Rak’n’Roll to robi? Naszym zdaniem tak! Nazwa fundacji przede wszystkim daje nadzieję na pełne pasji, czasem szalone życie, korzystanie ze wszystkich jego dobrodziejstw mimo choroby nowotworowej. Czerpanie z życia zawarte jest oczywiście w symbolice towarzyszącej muzyce i szerzej: kulturze rock’n’rolla. Ale w nazwie fundacji mamy coś więcej! Roll to po angielsku rozwałkowanie/rozwalcowanie czegoś, a więc Rak’n’Roll to wsparcie przy rozwałkowaniu, wgnieceniu w ziemię, wręcz wyrollowaniu raka.
Ale mnie sushi
Świeży pomysł na nazwę restauracji – sushi baru. W namingu tego typu miejsc przyjął się dość utarty schemat: orientalnie brzmiące słowo z dodatkiem „sushi”. Koniec ze schematami – tylko idąc inną, własną ścieżką można wyróżnić się na rynku! A gdyby tak samo słowo „sushi” ciekawie wkomponować w nazwę? Do tego odwołać się do emocji i dobrze znanego wszystkim pragnienia ugaszenia pragnienia? Proszę bardzo: Ale mnie sushi robi to ciekawie i z pomysłem. Nazwa zachęca nas do zaspokojenia pragnienia sushi. Itadakimasu (po japońsku: smacznego)!
Zapytaj o nazwę dla Twojej firmy
Ślubokręt
Sympatyczna nazwa dla firmy fotograficznej – oferującej usługi filmowania ślubów i wesel. Podczas gdy setki innych nazw z tej branży obracają się wokół pojęć „foto”, „wideo”, „studio” tutaj mamy do czynienia również z nazwą opisową, ale jakże inną od reszty. Urzeka jej bezpośredniość: Ślubokręt – ktoś, kto kręci śluby. Prosta, rzeczowa i pomysłowa nazwa dla firmy foto video.
Bar Pomorza
Jeszcze jeden pomysł na nazwę gastronomii. Bar Pomorza cumuje przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, nieopodal słynnego żaglowca, któremu zawdzięcza swoją nazwę – Daru Pomorza. Od razu rodzi się pytanie: czy wykorzystuje popularność tego statku? W pewnym sensie tak. Czy robi to w nieetyczny, niezgodny z prawem sposób? W naszej ocenie: nie. Oba statki, można powiedzieć, że funkcjonują w zupełnie odrębnych segmentach rynku, nie stanowią dla siebie jakiejkolwiek konkurencji. Dar Pomorza to statek do zwiedzania, obecnie: oddział muzeum, natomiast Bar Pomorza to bar rybny na kutrze. Poza tym warto wspomnieć, że nie każdy rozpoznaje markę Dar Pomorza – dla wielu nazwa restauracji Bar Pomorza ma charakter typowo opisowy – bar funkcjonujący na Pomorzu.
[Poznaj więcej ciekawych przepisów na nazwę restauracji]
Psiaradise
Psiara to potoczne określenie miłośniczki czworonogów. Paradise to ang. raj, kraina najwyższej szczęśliwości. W wyniku pożenienia jednego pojęcia z drugim powstał Psiaradise – nazwa salonu fryzjerskiego dla psów. Tego typu usługę raczej trudno adresować bezpośrednio do zainteresowanych czworonogów, stąd nie dziwi „psiara” na szyldzie. Nie dziwi, wręcz bawi i działa na wyobraźnię. Nazwa roztacza w świadomości odbiorcy obraz salonu groomerskiego, w którym pies będzie czuł się jak w raju. Co przełoży się także na pozytywne wrażenia tytułowej psiary.
Miasteczko Twinpigs
Filmowy pomysł na nazwę parku rozrywki. Inspirację dla powstania tej nazwy znajdziemy cofając się w czasie do początku lat 90-tych, gdy w telewizji sporą popularnością cieszył się serial Davida Lyncha „Miasteczko Twin Peaks”. Akcja serialu rozgrywała się we współczesnej amerykańskiej mieścinie na prowincji, natomiast nasze polskie Twinpigs (zlokalizowane w Żorach) stylizowane jest na miasteczko westernowe. Mamy więc tutaj pewien zgrzyt w kwestii dopasowania tła nazwy do ram czasowych, ale twórcom zapewne chodziło o oddanie samego klimatu Ameryki w nazwie, o zabawnej grze słów nie wspominając.
Dogtorek
Doktorek przez „k” nie zrobiłby na nikim szczególnego wrażenia, ale w takiej postaci: Dogtorek, jako nazwa kliniki weterynaryjnej, to już zupełnie inna historia… W większości tego typu placówek, jak rzep psiego ogona, czepia się szyldu słowo VET / WET w rozmaitych formach i mutacjach. I tu pies pogrzebany, ponieważ nazwa w takiej postaci nie wyróżnia się z tłumu, np. w wyszukiwarce. Tymczasem można lepiej, prościej i wciąż niezwykle czytelnie nawiązać do weterynaryjnego profilu działalności. Gabinet Dogtorek z Gdańska robi to w iście rasowy sposób.
Grobokop
Na koniec oryginalna, a zarazem dość kontrowersyjna propozycja na nazwę firmy oferującej usługi grabarskie. Ktoś powie: „Jaka znowu kontrowersyjna!? Zwykła nazwa opisowa!” Prawda, Grobokop to przecież firma kopiąca groby. Ale RoboCop (czyli Grobokop bez „G”) to również tytuł kilku filmów i seriali przedstawiających losy policjanta-cyborga. Czy taka cyberpunkowa nazwa komponuje się z klimatem właściwym usługom pogrzebowym? Jest na tyle oryginalna, że z pewnością kogoś zainspiruje w twórczym procesie tworzenia nazwy firmy.
[Przeczytaj więcej o Grobo-Kopie – skąd taka nazwa firmy usługowej]
Ciekawe zestawienie:) Bardzo lubię taką grę słów. Moim zdaniem, dzięki takiej nazwie można się łatwo wyróżnić i zostać zapamiętanym.
Manufaktura Piwa
Świetne pomysły. A jakiś pomysł na nazwę fundacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny?
Pani Natalio – wiadomość w tej sprawie jest już u Pani na mailu. Pozdrawiam
Ja szukam fajnej nazwy dla fundacji związanej z natura, naturalne zdrowe jedzenie, budownictwo naturalne ale tez senior i kultura można powiedzieć ze powrót na wieś
Pani Ewo – zapraszam do kontaktu via email, wiadomość jest już u Pani w skrzynce.
Pozwolę sobie dorzucić jeszcze jeden przykład – nazwę sklepu z używaną odzieżą na śląsku „Szmatrix”