W jakich krajach Europy nie płaci się podatku VAT?

Choć podatek VAT obejmuje większość towarów i usług, to jednak są operacje handlowe, w ramach których przedsiębiorcy są zwolnieni z konieczności opłacania tej daniny na konto urzędu skarbowego. Sektory, które są najczęściej zwolnione z opodatkowania VAT to edukacja, opieka zdrowotna oraz usługi finansowe. A zatem jakie są stawki VAT w Europie 2024? Przejdź dalej i dowiedz się, w jakich krajach nie płaci się podatku i dlaczego.

 

Jakie kraje mają zerową stawkę podatku VAT?

Całkowicie zerowe stawki VAT w Europie obowiązują tylko w kilku krajach UE, które wprowadziły do swojego systemu podatkowego takie rozwiązanie. Pełne zwolnienie z opodatkowania obowiązuje przede wszystkim w przypadku takich transakcji jak:
 
➡ eksportowanie towarów poza UE,
➡ wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
➡ świadczenie usług na rzecz podmiotów gospodarczych spoza UE.

Aktualne stawki VAT w Europie wahają się od 0 do nawet kilkudziesięciu procent podatku. Warto też dodać, że na świecie są kraje, gdzie podatek VAT nie ma zastosowania. To przede wszystkim: Aruba, Bahamy, Bermudy, Kajmany, Katar oraz Hongkong.

Pamiętaj jednak, że brak podatku VAT nie oznacza, że kraj nie pobiera innych opłat od sprzedaży towarów lub usług. Aby dowiedzieć się więcej, możesz porozmawiać ze specjalistami w Taxology, którzy zajmą się podatkiem VAT w Twojej firmie.

 

Kiedy naliczane są określone stawki VAT w Europie za transakcje handlowe?

Zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi podatek VAT jest naliczany dopiero na koniec procesu sprzedaży towarów dla konsumenta końcowego w kraju, gdzie dokonany został zakup.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń podatku VAT, koniecznie wybierz ekspertów z Taxology. Otrzymasz kompleksową pomoc, która ułatwi Ci legalne prowadzenie firmy.

Jeśli operacje handlowe przekraczają równowartość 10 000 euro (to limit sprzedaży wysyłkowej w UE), wtedy sprzedawca będzie zobligowany do zarejestrowania działalności do VAT w kraju, gdzie limit został przekroczony. W takiej sytuacji dobrym wyborem jest rozliczenie w ramach procedury VAT OSS – wszystkie składki do jednego urzędu skarbowego.

 

Najwyższy i najniższy podatek w UE – jakie są stawki VAT w Europie 2024?

Zdecydowanie najwyższe stawki VAT w Europie mają Węgry, gdzie podatek sięga poziomu 27%. Tuż za nimi na liście jest Chorwacja, Dania i Szwecja z podatkiem VAT 25%.

Najniższe stawki podatku VAT to głównie te najbardziej obniżone dla konkretnych towarów i usług. W tym przypadku na wyróżnienie zasługują Włochy (4%), Luksemburg (3%), Francja (2,1%) oraz Hiszpania (4%).

Na super obniżone stawki podatku VAT możesz liczyć w przypadku transakcji obejmujących: książki, prasę, lekarstwa, farmaceutyki, sprzęt medyczny, licencje telewizyjne. Co ciekawe, nie wszystkie kraje stosują mocno obniżone stawki podatkowe.

W Bułgarii, Estonii i kilku innych państwach w UE stosuje się tylko jedną obniżoną stawkę podatku VAT, bez obszerniejszego rozdzielania opodatkowania towarów i usług.

 
[Artykuł sponsorowany]
 

Komentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *