Szukasz oryginalnej nazwy dla produktu? Zainspiruj się sześcioma amerykańskimi markami, które wyróżniają się na półkach. Od śmiercionośnej wody mineralnej po cukierki ratunkowe.
Będąc za granicą, na wakacjach, na urlopie zawsze lubię zanurkować pomiędzy półkami miejscowego marketu w poszukiwaniu niezwykle-zwykłych brandów.
Zwykłych: dla mieszkańców, którzy konsumują tutejsze marki, przyzwyczaili się do ich nazw, nie robią na nich szczególnego wrażenia, są dla nich elementem codzienności. Niezwykłe dla kogoś przyjezdnego, siedzącego w brandingu, ekscytującego się każdą nową, nietypową nazwą produktu.
Oto sześć brandowych inspiracji prosto z amerykańskiego marketu w Cincinnati, Ohio.
Liquid Death
Nietypowa nazwa wody mineralnej, która ma „zabijać pragnienie”. Murder your thirst – właśnie tak brzmi slogan stanowiący uzupełnienie tej śmiercionośnej nazwy. To produkt stworzony przez byłego dyrektora kreatywnego Netflixa Mike’a Cessario. W Polsce z pewnością wyróżniłaby się przy tak grzecznych nazwach jak Cisowianka czy Nałęczowianka.
Jack Daniel’s Pulled Chicken
Ciekawa kolaboracja, czyli współpraca marek reprezentujących na co dzień odmienne kategorie produktowe. Przyznam, że dość zaskoczyło mnie logo Jacka, które dosłownie: wyskoczyło z lodówki gdzieś pomiędzy wołowiną na burgery, a parówkami. Jack maczał tu palce w sosie barbeque, w którym przyrządzone zostało mięso z kurczaka.
Big Mama
Ta nazwa produktu mogłaby być niewłaściwie interpretowana w naszym kraju. W USA nie jest odczytywana dosłownie – to idiom, określenie charakterystyczne dla amerykańskiej odmiany języka angielskiego. Oznacza kobietę uznawaną za głowę rodziny, tym mianem w południowych stanach określa się także babcię. Pod taką marką można kupić w USA marynowane kiełbaski.
SPAM
Oryginalna, kultowa konserwa mięsna, która istnieje na amerykańskim rynku od lat 30-tych XX wieku. Skąd nazwa SPAM? Powstała ona w wyniku połączenia w jedną całość słów „spiced ham”, czyli przyprawiona / pikantna szynka. Od nazwy tej konserwy wzięło się również określenie niechcianych wiadomości elektronicznych. Impulsem do przeniesienia nazwy SPAM do wirtualnej rzeczywistości był skecz Monty Pythona z 1970 r. Skecz przedstawiał zabawną historię ze sklepu mięsnego, w którym nie dało się niczego zamówić bez Spamu w składzie.
Triscuit
Niby nic wielkiego, ale warto docenić proste, a zarazem pomysłowe i komunikujące gry słów. Triscuit, czyli „biscuit” (ciasteczko, krakers) zrobiony tylko z trzech (tri) składników.
Life Savers
Nieświeży oddech to problem, który często generuje wiele krępujących sytuacji. Niekiedy urasta do rangi poważnej blokady utrudniającej zwykłą rozmowę, komplikującej normalne życie. Nie powinno więc dziwić, że miętówki odświeżające oddech zostały nazwane przez pewną amerykańską markę mianem ratujących życie: Life Savers.