Zastanawiasz się jak nazwać obiekt noclegowy? Myślisz nad nazwą pensjonatu? Zapraszamy w podróż po Polsce szlakiem pomysłowo nazwanych hoteli i apartamentów.
Różany Gaj
Choć „gaj” to z definicji po prostu mały las, jakże sympatyczniej, cieplej brzmi to słowo na tle zwyczajnego lasu czy puszczy. Przywołuje pozytywne skojarzenia z gajem oliwnym wypełnionym drzewami oliwnymi, w cieniu których szukamy wytchnienia od śródziemnomorskiego słońca. Tymczasem nad Bałtykiem również można znaleźć wytchnienie w gaju, ba, gaju nietypowym, bo Różanym Gaju. To nazwa hotelu w Gdyni.
Róża jako symbol piękna, wdzięku i miłości dodaje subtelnego charakteru nazwie, przedstawia gaj (hotel), w którym chcemy odpocząć jako miejsce zadbane, pachnące, kwitnące. Warto wspomnieć także, że w hotelu działa Restauracja Różana. Spójny, mówiący jednym głosem naming pozwala w ten sposób budować jednolity i silny wizerunek hotelowej marki.
Dwa Księżyce
Księżyc na niebie nie jest zjawiskiem szczególnym, ale już dwa księżyce na pewno zwróciłyby na siebie uwagę (no, przynajmniej na Ziemi – na Jowiszu, który ma 79 księżyców, taka liczba zapewne nie zrobi wrażenia). Kazimierz Dolny niewątpliwie znajduje się jednak na Ziemi, a tu właśnie Dwa Księżyce mienią się pełnym blaskiem i zwracają na siebie uwagę w nazwie hotelu.
Księżyc kojarzy się z nocą: jest opiekunem snu i marzeń sennych, co ciekawie komponuje się z samą istotą, przeznaczeniem hotelu. Wszak przyjeżdżając do Kazimierza w celach turystycznych, do hotelu trafiamy zazwyczaj wieczorem, w nocy, po dniu pełnym wrażeń, gdy księżyc wyraźnie widoczny jest na nieboskłonie.
Hotel Kosmonauty
Zostajemy w sferach niebieskich, ale przenosimy się do Wrocławia. Tu spotkamy nieziemską nazwę obiektu noclegowego – Hotel Kosmonauty. „Hoteli na świecie jest wiele, Hotel Kosmonauty tylko jeden!” – czytamy na oficjalnej stronie hotelu. Kosmonauta obecny w nazwie nie spadł ot tak, prosto z nieba. Hotel został zbudowany w kształcie stacji kosmicznej MIR, która orbitowała wokół ziemi do 2001 roku. Inspiracją dla budowy hotelu w takim kształcie byli kosmonauci z całego świata, którzy przyjechali do Wrocławia w 2013 roku z okazji 35-lecia lotu w kosmos polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego.
Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że hotel znajduje się blisko lotniska, a więc lądując we Wrocławiu i wysiadając z samolotu, już po chwili można „wsiąść” i przenieść się do stacji orbitalnej – Hotelu Kosmonauty.
Ach To Tu
Podobno niejednemu klientowi zmierzającemu do tego hotelu w Lesznie zdarzyło się nieco pobłądzić, zanim wreszcie odnalazł miejsce upragnionego odpoczynku. Po dotarciu do celu, nie mogło zabraknąć radosnego westchnienia „Ach to tu!”. Legenda głosi, że tak właśnie zrodził się pomysł na nazwę hotelu. Nietypowa, inna od wszystkich, zapadająca w pamięć. I dowcipna, ciekawie oddająca charakter samego miejsca, jednocześnie wciąż pasująca do hotelu. Ach, to tak się robi pomysłowe nazwy!
Mięta i Woda
Świeża, aromatyczna i ciekawa nazwa pensjonatu we Wdzydzach Tucholskich na Kaszubach. Mięta to wyraz świeżości, pobudzenia, co można przyrównać do odświeżającego „ładowania akumulatorów” podczas wypoczynku w sercu Kaszub. Mięta może symbolizować także szereg pobudzających aktywności, jakie można zaaranżować podczas pobytu, m.in. wyprawę kajakiem, rowerem wodnym, a nawet lot paralotnią. Woda to nawiązanie do bliskości jeziora Wdzydze i rozlewiska rzeki Wda.
RollerHostel
Oryginalna gra słów wykorzystana w nazwie hostelu funkcjonującego w Krakowie. W przypadku nazw tego typu obiektów noclegowych wyraźnie widać większą skłonność do sięgania po bardziej swobodne, „na luzie”, także potoczne zwroty i symbole. Dzieje się tak ze względu na grupę docelową do jakiej kierowana jest oferta hosteli. Są to głównie ludzie młodzi, studenci, młodzi podróżnicy, w porównaniu z pensjonatami i hotelami, które nastawione są na rodziny z dziećmi oraz ludzi biznesu.
Dlatego też wykorzystanie rollercoastera, czyli kolejki górskiej, generującej skojarzenia z przygodą, adrenaliną, w nazwie pięciogwiazdkowego hotelu prawdopodobnie byłoby nietrafione, zbyt ekstremalne. Za to już w przypadku hostelu odwiedzanego przez ludzi młodych, spragnionych przygody, jest zdecydowanie bardziej adekwatne.
Hotel Moxy
Niezwykle krótka, raptem dwusylabowa i w naszej ocenie chwytliwa nazwa dla hotelu. To nazwa o charakterze abstrakcyjnym: nie odnosi się do konkretnego pojęcia, symbolu – a przynajmniej nam nie udało się znaleźć takiego powiązania. Co w takim razie taka nazwa obiektu noclegowego robi w zestawieniu? Dokładnie to samo, co pozostałe przykłady. Wyróżnia się – ale na swój sposób.
Nazwa Moxy wyróżnia się przede wszystkim swoją prostotą i zwięzłością na tle wielu innych, przydługich nazw hoteli naszpikowanych takimi słowami, jak: „resort / plaza / conference / park” itp. Sam hotel, a precyzyjnie ujmując: sieć hoteli, obecna m.in. w Katowicach i Warszawie, także wyróżnia się na tle innych. To lifestyle’owa marka Marriotta adresowana głównie do ludzi młodych (niekoniecznie wiekiem – przede wszystkim duchem).
Szukasz nazwy dla obiektu noclegowego, potrzebujesz nazwy pensjonatu? Wyślij zapytanie wypełniając poniższy formularz:
1 komentarz