Historia powstania kultowego jabłka to ciekawy przepis na nazwę dla firmy informatycznej, komputerowej, jak i wielu innych.
Nostalgia związana z ciepłymi wspomnieniami z dzieciństwa, z czasów młodości to jedne z najsilniejszych i najtrwalszych uczuć drzemiących w człowieku. Nawet tysiące kilometrów z dala od rodzinnego domu i wiele, wiele lat po wejściu w dorosłe życie, potrafimy odtworzyć magiczne wspomnienia z tamtych lat. Czasem wystarczy drobny impuls, zapach, smak czy obraz, który uruchamia w głowie machinę emocjonujących wrażeń. Podobno tak pozytywnie kojarzyła się twórcy marki Apple Steve’owi Jobsowi jedna rzecz: owoc dla wielu zwyczajny i powszechny, dla niego magiczny: jabłko.
Steve, mając 20 lat, kilka ciepłych wakacyjnych miesięcy spędził na farmie w stanie Oregon na zbiorze jabłek. Pierwsza praca, pierwsze samodzielnie zarobione przyzwoite pieniądze. Chwile prawdziwej niezależności z dala od rodzinnego domu. Wszystkie te wyjątkowe wspomnienia i emocje obracały się wokół jabłek, których tysiące każdego dnia wrzucał do drewnianych skrzynek w pachnącym sadzie.
Zmęczony po kilku godzinach zbiorów uwielbiał siadać w cieniu jabłonki. Korona drzewa gęsto wypełniona liśćmi i lśniąco czerwonymi owocami zapewniała wspaniałą ochronę przed piekącym południowym słońcem. Słodycz tych dorodnych chrupiących jabłek dodawała smaku chwilom beztroskiego wytchnienia.
Nigdy późnej, ani nigdzie indziej, jabłko ze sklepu nie smakowała mu tak wybitnie, jak ten owoc zerwany prosto z drzewa w oregońskim sadzie. Steve Job na tyle rozsmakował się w jabłkach, że miał w swoim życiu epizod frutariański – był na diecie opartej na samych owocach. Ulubionemu jabłku postanowił oddać hołd umieszczając je zarówno w nazwie, jak i logo działalności. Tak powstała nazwa firmy komputerowej Apple.
„Ta nazwa brzmiała zabawnie, porywająco, a jednocześnie nieprzytłaczająco” – tłumaczył Steve Jobs wiele lat później w jednym z wywiadów prasowych. Podobno razem ze Stevem Wozniakiem szukali także nazwy brzmiącej bardziej technologicznie, ale ostatecznie zdecydowali się pozostać przy tej uniwersalnej, symbolicznej nazwie firmy: Apple. Technologiczny wydźwięk zapewniło dodanie słowa „Computer” – firma przez 30 lat posługiwała się nazwą Apple Computer. Od 2007 roku to po prostu Apple.